:: دوره 26، شماره 3 - ( 9-1402 ) ::
جلد 26 شماره 3 صفحات 14-1 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تأثیر نمای دوپوسته بر بار سرمایش و گرمایش فضاهای اداری شهر یزد
مریم سیف شجاعی* ، لیلا موسوی
، maryam.seyf.75@gmail.com
چکیده:   (667 مشاهده)
به حداقل رساندن استفاده از سوخت‌های فسیلی و جایگزینی انرژی‌های تجدیدناپذیر می‌تواند نقش مهمی در کاهش انتشار کربن‌دی‌اکسید داشته باشد. با توجه‌به پتانسیل ایران برای بهره‌گیری از انرژی‌های خورشیدی، برای کاهش انتشار کربن‌دی‌اکسید در بخش ساختمان، می‌توان از سیستم‌های غیرفعال خورشیدی بهره گرفت. پوسته بیرونی ساختمان تبادل انرژی بین محیط بیرون و داخل را تعیین می‌کند و بر مصرف انرژی حاکم است. از این رو در این پژوهش به ظرفیت به‌کارگیری از نمای دوپوسته در کاهش مصرف انرژی برای کاربری اداری اقلیم گرم و خشک (یزد) پرداخته شده است. همچنین تلاش می‌شود با تغییر هندسه و متریال نمای دوپوسته مدلی بهینه از نمای دو پوسته برای فضاهای اداری شهر یزد ارائه شود که موجب کاهش بار سرمایش و گرمایش ساختمان شود. برای این منظور از شبیه‌سازی در نرم‌افزار دیزاین بیلدر استفاده شده است. مدل ارائه شده 68% نسبت به حالت بدون نمای دوپوسته مجموع بار سرمایش و گرمایش را کاهش می‎دهد. اگر از پنل‌های فتوولتاییک در جبهه جنوبی نمای دوپوسته (مطابق هندسه ارائه شده) به عنوان سایه‌انداز استفاده شود؛ مجموع بارسرمایشی و گرمایشی 61% کاهش می‌یابد و 77/2 برابر بار گرمایش و سرمایش انرژی تولید می‌شود. پنل‌های فتوولتاییک با زاویه 10-15 درجه بیشتر از عرض جغرافیایی بهترین عملکرد را دارند.
واژه‌های کلیدی: هندسه نمای دوپوسته، متریال نمای دوپوسته، کاهش بارسرمایش و گرمایش، شبیه‌سازی دیزاین بیلدر، ساختمان اداری یزد
متن کامل [PDF 992 kb]   (132 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مديريت انرژي، بهینه سازی و اصلاح الگوی مصرف
دریافت: 1402/4/1 | پذیرش: 1402/7/15 | انتشار: 1403/9/30


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 26، شماره 3 - ( 9-1402 ) برگشت به فهرست نسخه ها