:: دوره 25، شماره 3 - ( 9-1401 ) ::
جلد 25 شماره 3 صفحات 21-1 برگشت به فهرست نسخه ها
امکان‌سنجی ارائه یک مدل تصادفی پویا مبتنی بر برنامه‌ریزی مخروطی مرتبه دوم اعداد صحیح مختلط برای حل مسئله بازآرایی بهینه شبکه توزیع در حضور منابع و مدیریت سمت تقاضا
مسعود همتیان، مجتبی واحدی، محمود سمیعی مقدم*، نسرین صالحی، آزیتا آذرفر
دانشگاه آزاد دامغان ، samiei352@yahoo.com
چکیده:   (190 مشاهده)
امروزه با وجود ادواتی مثل منابع انرژی پراکنده فسیلی و تجدیدپذیر و منابع ذخیره انرژی که در سطح شبکه­های توزیع بهره­برداری می­شود، مسئله بازآرایی بهینه را با چالش­های اساسی روبه­رو کرده است، لذا هر تغییری در توان این منابع می­تواند نتیجه متفاوتی را در بازآرایی رقم زند. به همین ترتیب تغییرات بار در طول روز نیز می­تواند منجر به نتایج متفاوتی در بازآرایی شود، لذا ارائه یک مدلی که به صورت پویا بار روزانه را در نظر گرفته و عدم قطعیت­های موجود در منابع انرژی تجدیدپذیر را مدل کند از ضرورت­های اصلی مسئله بازآرایی می­باشد که می­بایست اپراتور سیستم توزیع در یک دوره 24 ساعته یا روزپیشرو در نظر بگیرد. در این مقاله یک مدل برنامه­ریزی مخروطی مرتبه دوم عدد صحیح مختلط برای حل مسئله بازآرایی پویا تصادفی در شبکه­های توزیع با منظور کردن منابع انرژی فسیلی و تجدیدپذیر، منابع ذخیره انرژی باتری، پارکینگ­های خودروهای برقی و برنامه مدیریت سمت تقاضا با هدف کاهش هزینه قطع بار، کاهش هزینه تلفات، کاهش هزینه خرید انرژی و کاهش هزینه قطع توان منابع انرژی تجدیدپذیر ارائه شده است. شبکه توزیع 33 باس با تعریف سناریوهای مختلفی برای تجزیه و تحلیل مدل پیشنهادی ارائه شده است، که نتایج بدست آمده کارآمدی مدل پیشنهادی را نشان می­دهد.
واژه‌های کلیدی: بازآرایی، شبکه توزیع هوشمند، مدیریت سمت تقاضا، بهینه‌سازی، منابع تجدیدپذیر، سیستم ذخیره انرژی
متن کامل [PDF 1632 kb]   (121 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مديريت انرژي، بهینه سازی و اصلاح الگوی مصرف
دریافت: 1401/3/26 | پذیرش: 1401/9/30 | انتشار: 1401/3/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 25، شماره 3 - ( 9-1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها